BOINC = Berkeley Open Infrastructure for Network Computing

BOINC - i Vy můžete pomoci

                 Chcete-li pomoci světu, ať už se jedná o mikromagnetické vlastnosti molekul, nalezení léku na rakovinu, pochopení struktury proteinů, příčiny a následky globálního oteplování nebo o nalezení mimozemské civilizace, pak jste tu správně.

 Projekt BOINC vznikl z jediného důvodu – počítače na celém světě využívají jen část svého výkonu. Jistě, někdy počítač lidově řečeno „jede naplno“, ale nebývá to vždy a pokaždé se najde část paměti nebo volného disku, která se „fláká“.

Navíc v dnešní době už není pro počítačové profesionály problém naprogramovat program, který dokáže pomocí matematických vzorců počítat nerůznější hodnoty.

                 A teď malá otázka:
Co si myslíte, že je levnější a účinnější?
a)       Rozeslat na miliony počítačů o normálním výkonu malé objemy dat, které ony potom zbytkovým výkonem zpracovávají
b)       Koupit málo superpočítačů a ty pak naládovat informacemi k prasknutí

 Nemnoho vědeckých ústavů si může dovolit variantu b, proto je tu projekt BOINC, který jim umožňuje využít volnou kapacitu milionů počítačů na celém světě.

Postup při instalaci programu BOINC

Pokud Vás předchozí řádky zaujaly a máte zájem se do projektu BOINC zapojit, následujte další kroky a do půl hodiny od prvního kroku už bude Váš počítač zapojen v tomto globálním projektu.

Co potřebujete?
 a)       počítač
 b)       alespoň občas být připojen k internetu
 c)       NIC víc – to je úplně vše

Přečtěte si všechny články o systému BOINC

Tak jdeme na to:
 a)       klikněte na http://boinc.berkeley.edu/ a pročtěte si všechny informace – není nutné, jen to zdržuje a nic podstatného se stejně nedozvíte a vy už chcete začít bádat, že? Tak se nezdržujte a postupte rovnou k dalšímu bodu.
 b)       Na stránce http://boinc.berkeley.edu/download.php klikněte na Stáhnout BOINC.
 c)       Počkejte až se program stáhne. Nemusíte se bát, že je příliš velký – má jen něco kolem 8 MB.
 d)       Po stažení spusťte instalátor. Ten Vás již provede celým zbytkem sám.
 e)       Po dokončení ještě zbývá vložit programu informace jakému projektu se má věnovat. Na této stránce níže naleznete informace o různých projektech. Pokud se vám některý zalíbí,klikněte na název projektu v okně programu a volbu potvrďte..
 f)        Po komunikaci se serverem budete požádáni o uvedení e-mailové adresy a hesla. Heslo musí být minimálně 6 znaků dlouhé. POZOR! Není to heslo k mailové schránce- je to heslo k vašemu projektu – vaše mailová schránka NENÍ ohrožena.
 g)       Program BOINC si sám stáhne potřebná data a začne počítat – odteď už pracuje automaticky a Vás k tomu nepotřebuje.Občas můžete dvojklikem na ikonku u hodin zkontrolovat jak si vede a jak daleko už pokročil.
 h)       Program BOINC navíc bude na Vašem počítači sloužit jako originální spořič obrazovky když se nebude s počítačem pracovat.
 ch)      Jeden program BOINC může pracovat na několika projektech současně. Po určité době vždy práci na jednom projektu přeruší a přesune se na další zvolený - nebojte se tedy navolit více projektů.
 i)
      Ve správci účtu se můžete přidat k již existujícímu týmu, nebo vytvořit tým vlastní. Ve správci můžete rovněž sledovat kolik bodů jste za své vyzkoumané projekty obdrželi..
j)      Pokud se zaregistrujete u největšího českého týmu - Czech National Teamu - získáte možnost nechat si vytvořit obrázek, který se hodí třeba do různých podpisů na fórech. Je na nich uveden počet Vámi získaných bodů. Můj obrázek vypadá takto:

A takhle úspěšný jsem v počítání třeba já

 ! ! !Důležité ! ! !
Fungování programu BOINC je bezpečné a nevede k zavirování počítače, neobsahuje žádný spyware, vaše mailová schránka nebude zahlcena spamem. Jedná se o seriózní projekt, který se snaží lidem pomáhat, ne jim škodit!

Projekty BOINC

SETI@Home
CPDN
LHC@Home
Predictor@Home
Einstein@Home
Rosetta@Home
Malaria Control
Folding@Home
PlanetQuest
BOINC Alpha Test
Proteins
WEP-M+2
Orbit@Home
ESEA@Home
SciLINC
The Clean Energy Project
Belgian Beer@Home
VTU@Home
RieselSieve
NCSSM Grid Computing Project
uFluids (alfa)
Stardust@Home
Tanpaku
Nano-Hive@Home
Project Sudoku
World Community Grid
Project Neuron
Enigma@Home
Eternity2.net
XtremLab
Hydrogen@Home
BURP
NQueens
Zivis
PS3GRID
Radio Network Design
APS@Home
QMC@Home
Leiden Classical
Lattice@Home
Docking@Home
POEM@Home
BRaTS@Home
ABC@Home
PrimeGrid
TSP
SHA colision search Graz
Cosmology
SIMAP
DECS
SZTAKI Desktop Grid
Spinhenge@Home
Yoyo@Home
Superlink@Technion
MilkyWay@Home
The Rectilinear Crossing Number Project
Wieferich@Home
DepSpid
3x+1@home
QCN@Home